Debiutancki album Vökuró już w sklepach!

„Creatures” to tytuł pierwszej płyty warszawskiej grupy Vökuró, która jest już jest dostępna w polskich sklepach muzycznych dzięki wytwórni Requiem Records

vokuro_foto1

„CREATURES” TO TYTUŁ PIERWSZEJ PŁYTY WARSZAWSKIEJ GRUPY VÖKURÓ, KTÓRA JUŻ JEST DOSTĘPNA W POLSKICH SKLEPACH MUZYCZNYCH DZIĘKI WYTWÓRNI REQUIEM RECORDS.

Vökuró to warszawski kolektyw, powstały w maju 2013 roku, którego twórczość dotyka takich tematów jak: duchowość, metafizyka, dojrzewanie, miłość. Teksty utworów inspirowane są dziełami Williama Blake’a, Jamesa Joyce’a i Stanleya Kubricka.

Trio od początku przyjęło odmienną niż większość zespołów strategię tworzenia. Nie spotykają się na sali prób i nie tworzą muzyki mając do dyspozycji tradycyjny, rockowy zestaw instrumentów. Proces tworzenia zaczyna się od nagrywania pomysłów i budowania struktury kompozycji w studiu. Piosenki, które powstawały w ten sposób przez długi czas nie były odgrywane przez muzyków na żywo, aż do momentu, gdy uznali, że nadszedł czas na pokazanie ich światu. Ten sposób komponowania muzyki pozwolił na wykorzystanie wielu instrumentów (zarówno „żywych” jak i „elektronicznych”), zawarcie w utworach dużej ilości ścieżek tych instrumentów i wytworzenie specyficznego klimatu, charakterystycznego dla Vökuró. Pomimo szerokiego wykorzystania komputera, każda partia została zagrana przez muzyków i nie wykorzystano przy jej tworzeniu sampli.

O ile opracowanie aranżacji utworów było skomplikowanym i długotrwałym procesem, to same pierwotne pomysły powstawały dość spontanicznie. Tak muzycy wypowiadają się o utworze „Light A” :

Strumień świadomości Pauliny. Jak w przypadku większości utworów, melodię wymyśliła za pierwszym podejściem, tu jednak dodatkowo od razu zaśpiewała słowa. Traktujemy go jako wiadomość z zaświatów, gdyż obdarty ze zbędnych ozdobników tekst przypomina treść telegramu. Między kolejne zdania można by było wcisnąć „Stop” i otrzymalibyśmy ostrzeżenie od kogoś z drugiej strony.”

Ich inspiracjami byli zarówno inni muzycy (np. Bjork, Radiohead, Talk Talk, James Blake, Arthur Russell, Autechre, Peter Gabriel, The Flaming Lips), artyści tacy jak William Blake (którego dwa wiersze wykorzystali), jak i sytuacje, które napotykały ich w życiu codziennym:

Opis wyprawy po Afryce, której bezpośrednią inspiracją była zespołowa, nocna podróż przez centrum Warszawy, podczas której natykaliśmy się na pijanych, ulicznych kaznodziejów i prostytutki. Riff gitary, pojawiający się po pierwszym refrenie, ma oddawać powolne kroczenie majestatycznych, afrykańskich słoni” (utwór „Creatures”)

vokuro

Tracklista:

01. „Creatures”
02. „The Tyger”
03. „Darkness Fades Out”
04. „Light A”
05. „Cradle Song”
06. „Mad Blake”
07. „Trapped”
08. „Glassy Eyes”

Na podstawie informacji prasowych

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress