[PATRONAT] Szepty i Krzyki wydają nową płytę!

O nowej płycie zespołu Szepty i Krzyki pt. „Melancholia” opowiadał nam jeden z jego współtwórców – niestety już ś.p. Artur Szuba.

O nowej płycie zespołu Szepty i Krzyki pt. „Melancholia” opowiadał nam jeden z jego współtwórców – niestety już ś.p. Artur Szuba.

„Pomysł na płytę narodził się 2 lata temu i miała się ona ukazać w dniu moich 50. urodzin (19 marca 2017 roku). Zawartość i tytuł też do tego nawiązywał – Artur Szuba 5.0. Nie, nie dlatego, że jestem zadufanym w sobie megalomanem. Ot, po porostu, od czasu do czasu warto się zatrzymać i zobaczyć przy okazji, co za sobą zostawiamy. Oczywiście z naszymi wewnętrznymi szeptami i krzykami.

Stało się inaczej, plany owe zmieniła śmiertelna choroba. Nastąpił mój osobisty koniec świata! Nie poddałem się jednak, wykorzystałem nastrój i przemyślałem wszystko od początku. Zarówno muzyka, jak i teksty, zaprowadziły mnie w nostalgiczne rejony, przygnębienie, smutek, niebo, księżyce, kosmos, gwiazdy, wszechświat…

Tak jak w filmie Larsa von Triera, ludzkości nieubłagalnie grozi zagładą inna planeta. Piękny i poetycki spektakl… Bajeczny finał. Z szeptów i krzyków zostają szepty, klimatycznie przesączające się przez nas i przez światy równoległe.

Zawsze marzyłem, by choć na chwilę znaleźć się na orbicie. Niezmiennie wzrusza mnie np. „Space Oddity” Davida Bowiego. Ta przepiękna pieśń wybrzmiewa dziś dumnie gdzieś nad nami w samochodzie Tesla.

Na „Melancholii” orbitujemy wokół spraw ostatecznych. Tak jak my, gwiazdy rodzą się i umierają. Pierwiastki i atomy zmieniają tylko miejsce… Ale nie obracamy się w nicość. Stwórcy, kosmobyty, bóstwa, bogowie, monolity…

Tworzy nas odwieczny krąg życia i śmierci, łączy miłość. Nie mówimy żegnajcie, ale do widzenia. W całym tym smutku jest zatem sporo optymizmu.”

Artur Szuba

fot. Robert Rauchfleisch

Ciekawostki:

  • Kompozycja Dusze mieszkają na końcu wszechświata” (12) oparta jest na dźwiękach, którymi odzywają się gwiazdy, pulsary, planety i inne ciała niebieskie. Ściągnęliśmy je z serwisu internetowego NASA.
  • Jedną z piosenek pt. Półsłówka wykonaliśmy wraz z toruńskim zespołem Half Light z okazji 50. urodzin Artura Szuby. Nagrano do niej teledysk.
  • Na album składa się kilkadziesiąt tekstów piosenek i wierszy, oprawionych swego rodzaju komiksem wykonanym przez Radka Kamińskiego.

Tracklista:

1. Taktomierz
2. W nie swoim śnimy śnie
3. Spatium
4. Półsłówka
5. 5.0
6. Sowy
7. Ćma
8. Piosenka o milczeniu
9. Kometa
10. Nie muszę nic
11. Off
12. Dusze mieszkają na końcu wszechświata

Na płycie wystąpili:

Barbara Mikulska (Wańka Wstańka & the Ludojades)
Tomasz Herbrich (Projekt LR, White Crow, iNNi)
Marcin Mentel (ex-Closterkeller, ex-Lorien)
Artur Szuba (Marians, iNNi)
Małgorzata Florczak (Rigor Mortiss, Hagal Studio)
Marek Radzimiński (Lorein, ex-Zielone Ludki)
Maksym Szuba
Half Light (Krzysztof Janiszewski, Krzysztof Marciniak i Piotr Skrzypczyk)

Wydawca:
Polska Wytwórnia Muzyczna RKDF

Muzyka:
Szepty i Krzyki
oraz Half Light („Półsłówka”)

Teksty:
Artur Szuba

Nagrania i miks:
Tomasz Herbrich

Master:
Hagal Studio

Grafika:
Radosław Kamiński

Bio zespołu:

Zespół powstał za sprawą płyty pod tym samym tytułem, którą w 2013 roku wydały wspólnie zaprzyjaźnione zespoły iNNi (Choszczno) oraz Projekt LR (Warszawa).

O założeniu odrębnej formacji zdecydowano po koncercie z okazji premiery krążka. Wszystko zaczęło się jednak 3 lata wcześniej od duetu Artura Szuby (śpiew, syntezator) i Tomasza Herbricha (syntezatory, gitara, śpiew), do których z czasem dołączyli inni muzycy.

Aktualnie podstawowy skład zespołu, to oprócz Tomka i Artura – Marcin Mentel (gitara, bas), Barbara Mikulska (śpiew).

Pod koniec 2015 roku nakładem warszawskiego wydawnictwa Requiem Records ukazał się album „Trzynaście stanów świadomości”.

Szepty i Krzyki to fuzja elektroniki i rocka alternatywnego.

Skomentuj to!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *