[MIXTAPE] MUZYKA DAWIDA PODSIADŁO

Mixtape to tematyczna playlista złożona z utworów polskich artystów. Na naszej stronie znajdziecie ją w każdy piątek!

Mixtape to tematyczna playlista złożona z utworów polskich artystów. Na naszej stronie znajdziecie ją w każdy piątek!

fot.Kamila Pitucha

,,Dawid Podsiadło żegna się z muzyką”,,zawiesza karierę”, ,,pożegnał się z fanami”,… – tytuły, jakie pojawił się ostatnio w mediach na temat Dawida można wymieniać w nieskończoność. Prawda jest jednak inna. I nawet sam muzyk postanowił na swoim facebookowym profilu skomentować ostatnie doniesienia na swój temat. W poście, który ostatnio dodał można znaleźć: ,,Dzisiaj w całym świecie tych mediów pojawiło się hasło: „Podsiadło żegna się z muzyką”. Że szok, że strach, jak to teraz będzie. Po pierwsze to nie ma żadnego znaczenia, po drugie żegnam się z koncertami na 12 miesięcy co zapowiadałem już na początku trasy Andante Cantabile, tylko mnie nikt nigdy nie słucha, i potem nagle oho, oho, jednak szok, a ja to mówiłem już dużo wcześniej. Także spokojnie. Robię przerwę podczas której przede wszystkim będę zajmował się tworzeniem nowych rzeczy, więc absolutnie nie jest to odpoczynek bądź też „zerwanie” z muzyką”. My z niecierpliwością czekamy na te ,,nowe rzeczy”, a przed tą przerwą od koncertów Dawida postanowiliśmy stworzyć listę z jego muzyką. Miłego słuchania!

1.Reaching For The Sun – ,,Stardust”

Reaching For The Sun to jeden z pierwszych projektów, w jakich Dawid Podsiadło rozpoczynał swoją muzyczną przygodę. Zespół tworzyli z Dawidem m.in: Ewelina Cnota (dziewczyna Dawida), Oskar Bała (gitarzysta Curly Heads) oraz Damian Lis (perkusista Curly Heads).

2. Dawid Podsiadło – ,,Shape of my heart”

Na początku swojej przygody z muzyką Dawid wystąpił również podczas festiwalu. ,,Shape of my heart” zaśpiewał podczas II Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Filmowej i Musicalowej FiM.

3.Ola Duong – ,,Nieznajomy”

Kiedyś to Dawid wykonywał covery, dziś to jego utwory są śpiewane. Być może tak będzie również w przypadku Oli, która zaprezentowała na swoim kanale ciekawą wersję piosenki ,,Nieznajomy”, która była singlem promującym debiutancki album Dawida. Może w przyszłości Ola ze swoim ukulele zawojuje muzyczny rynek jak Julia Pietrucha, z którą Dawid zaśpiewał utwór ,,We Care So Much” (piosenka pochodzi z debiutanckiego albumu Julii zatytułowanego ,,Parsley”) podczas koncertu w radiowej Trójce .

4. Pedro Melo – ,,Forest”

Podczas poszukiwań coverów piosenek Dawida trafiłam na taką wersję utworu ,,Forest”. Jak się okazało twórczość Dawida przypadła również do gustu miłośnikowi muzyki z Portugalii.

5. Dawid Podsiadło – ,,Bridge”

,,It’s like all that I’ve learned doesn’t matter anymore”, śpiewa Dawid w utworze ,,Bridge”. Ale myślę, że w naszym życiu każda nauka, każde doświadczenie ma jakieś znaczenie i pomaga nam w walce z trudnościami, jakie przygotowało dla nas życie. ,,Bridge” to jeden z moich ulubionych kawałków z debiutanckiego albumu tego muzyka.

6. Dawid Podsiadło – ,,No”

W teledysku do kolejnego kawałka z płyty ,,Comfort&Happiness” wystąpiła aktorka Marta Nieradkiewicz. Podczas jednego z  koncertów Dawid wspomniał o tym, że jest to dla niego ważny utwór, który przypomina mu o tym, że nie należy krzywdzić innych.

7. Curly Heads – ,,Midnight Crash”

Grupa Curly Heads powstała jeszcze w czasie, kiedy Dawid był w szkole średniej. Zespół założył wspólnie z kolegami z Dąbrowy Górniczej. Połączyła ich przyjaźń, która później skierowała ich na muzyczną ścieżkę. ,,Nie baliście się o to, że po zwycięstwie w programie X-Factor Dawid zapomni o was?” – mniej więcej takie pytanie dość często przewijało się w wywiadach z Curly Heads. Dawid nie zapomniał o swoim zespole. I to właśnie z Curly Heads w 2014 roku wydał  płytę ,,Ruby Dress Skinny Dog”. Album dostał nominację do Fryderyków, nagrody jednak niestety nie dostał. Ale za to płyta w błyskawicznym tempie osiągnęła status złotej.

8. Curly Heads – ,,Burning Down”

Pod taką samą nazwą panowie wyruszyli również w trasę koncertową. Podczas ,,Burning Down Tour” zespół zdobył duże grono fanów, którzy domagają się kolejnej płyty. Ostatnio na swoim instagramowym koncie zespół nawet wspomniał o tym, że kolejna płyta z pewnością się pojawi. Być może jedną z tych ,,nowych rzeczy”, o których wspominał Dawid będzie właśnie kolejny album Curly Heads.

9. Curly Heads, Katarzyna Nosowska – ,,Co mogę jeszcze”

Podczas rozdania nagród Paszporty Polityki 2014 zespół Curly Heads wystąpił z Katarzyną Nosowską. Artystka zaśpiewała również z Dawidem Podsiadło podczas jego ostatniej trasy. I jak widać po ostatnim wpisie Kasi, ta współpraca z Dawidem bardzo jej się spodobała : ,,[…] Kłaniam się nisko przed talentem, osobowością tego chłopaka i dziękuję za te trzy minutki pozostawania w cieniu jego i wszystkich muzyków, którzy wraz z nim tworzą to widowisko. Wspaniałość!”

10. Karolina Kozak&DawidPodsiadło -,,Heart Pounding”

Na swoim koncie Dawid ma również utwór z autorką tekstów i piosenkarką, Karoliną Kozak.

11.Patrick The Pan – ,,Niedopowieści” feat. Dawid Podsiadło

Z Dawidem współpracował również krakowski songwriter i wokalista, Patrick The Pan.

12.Duit  – ,,Synapses” feat. Dawid Podsiadło

A ostatnio Dawid gościł na debiutanckiej płycie polskiego producenta Duita.

13. Flirtini vs Dawid Podsiadło – ,,DIAGRAM”

Dawid Podsiadło przez jakiś czas również prowadził swoją autorską audycję zatytułowaną ,,Podsiadówka”. Na początku sam, a później w duecie z Oskarem Bałą (gitarzystą Curly Heads). ,,Myślę, że ten ,,zgrany duet” wynika z tego, że jesteśmy przyjaciółmi, mamy właściwie identyczne poczucie humoru i rozumiemy się” – tak mówił Oskar o współpracy z Dawidem w rozmowie, którą miałam okazję z nim przeprowadzić jeszcze na początku tego roku. ,,Podsiadówki” niestety już nie ma, ale na pamiątkę zostało to nagranie. Utwór ,,DIAGRAM” został wykonany podczas audycji wokalisty w radiowej Czwórce.

14.Dawid Podsiadło – ,,Pastempomat”
Teledysk Dawida z udziałem aktora Wojtka Mecwaldowskiego w niecałe pół roku od premiery ma ponad 9 milionów odsłon. Te kadry w połączeniu z muzyką Dawida potrafią oczarować niejednego swoim niezwykłym klimatem. Klip brał również udział w konkursie videoklipów Festiwalu Camerimage 2016.

15.Dawid Podsiadło – ,,W Dobra Stronę”
Ostania płyta Dawida zatytułowana ,,Annoyance and Disappointment” pokryła się potrójną platyną, a bilety na trasę Andante Cantabile Tour rozchodziły się w błyskawicznym tempie. Mam nadzieję, że po tych 12 miesiącach przerwy od koncertowania te ,,nowe rzeczy”, jakie przygotuje Dawid Podsiadło będą wzbudzać jeszcze więcej emocji niż te, które zaprezentował nam do tej pory.

 

O autorze:

Gośka Sawa
Gośka Sawa
Studiuję dziennikarstwo. Można powiedzieć, że z muzyką jestem związana od zawsze, bo urodziłam się ,,Trzynastego'', o którym kiedyś śpiewała Katarzyna Sobczyk. Uwielbiam odwiedzać Kraków. Poza muzyką, interesuję się też polityką i fotografią.