[WYWIAD] DYM (KUBA DUDA): płyta „Czerwone Usta” czeka na wydanie!

-W zamian za wsparcie oferujemy ciekawe nagrody. Działa to trochę na zasadzie – wrzuć proszę do skarbonki, a my zrobimy swoje i podzielimy się z Tobą wynikiem’ – mówi Kuba Duda, wokalista grupy DYM, która prosi o wsparcie przy wydaniu debiutanckiej płyty zatytułowanej „Czerwone Usta”.

”W zamian za wsparcie oferujemy ciekawe nagrody. Działa to trochę na zasadzie – wrzuć proszę do skarbonki, a my zrobimy swoje i podzielimy się z Tobą wynikiem’ – mówi Kuba Duda, wokalista grupy DYM, która prosi o wsparcie przy wydaniu debiutanckiej płyty zatytułowanej „Czerwone Usta”.

DYM tworzysz z Adamem Stępniowskim oraz Wawrzyńcem Topą, jak doszło do tego, że wspólnie postanowiliście założyć zespół?

Kuba Duda: Z Adamem i Wawrzyńcem gramy razem w Patrick The Pan, to wspaniali muzycy. Jakiś czas temu dostałem propozycję ze studia Cavatina w Bielsku Białej, żeby nagrać mój materiał. Nie chciałem robić tego sam, więc zacząłem pracować nad moimi piosenkami i zaprezentowałem je chłopakom. Zaproponowałem założenie zespołu. Ku uciesze wyrazili zgodę i poszli za mną jak w dym!

Mówicie, że gracie piosenki ulepione z podobnej gliny co Voo Voo, Tom Waits czy Raz Dwa Trzy. Co zainspirowało was do stworzenia kawałków na płytę zatytułowaną „Czerwone Usta”?

Wszyscy artyści, których wspominamy grają pieśni oparte głównie na tekstach. Takie też są nasze piosenki – proste, opowiadające jakąś historię. Niektóre są dość stare, inne całkiem nowe. Powstawały w różnych momentach, więc trudno wskazać konkretne inspiracje. To nie są tylko teksty o mnie, pojawiają się też zasłyszane mimochodem historie.

Kiedy zobaczyłam tytuł waszego nowego materiału, od razu przypomniałam sobie o nagraniach, na których słynna, polska artystka – Kasia Nosowska wyśmiewa „triki makijażowe”(śmiech). Jest wiele zespołów, w których muzycy mają makijaż w czasie występów. Czy u was taka opcja miałaby szansę przejść?

Myślę, że wyszłoby to dość karykaturalnie, gdybyśmy malowali usta na czerwono, poza tym byłoby to zbyt oczywiste (śmiech). Dla niektórych artystów makijaż jest częścią całego spektaklu muzycznego, nie mam nic przeciwko. My jednak nie mamy na razie planów, żeby stosować „triki makijażowe”.

,,Wszyscy artyści, których wspominamy grają pieśni oparte głównie na tekstach. Takie też są nasze piosenki – proste, opowiadające jakąś historię. Niektóre są dość stare, inne całkiem nowe. Powstawały w różnych momentach, więc trudno wskazać konkretne inspiracje”.

Dlaczego według ciebie warto przyczynić się do tego, by płyta „Czerwone Usta” została wydana? Co takiego wyjątkowego ma w sobie ten materiał?

Przede wszystkim gramy dla ludzi. Bez nich granie nie ma jakiegokolwiek sensu. Wsparcie fanów pozwoli nam wydać płytę w sposób jaki planujemy, bez kompromisów i ingerencji osób trzecich. Dodatkowo w zamian za wsparcie oferujemy ciekawe nagrody. Działa to trochę na zasadzie – wrzuć proszę do skarbonki, a my zrobimy swoje i podzielimy się z tobą wynikiem. Poza tym wierzę w prostotę tych piosenek i mam ogromną nadzieję, że spodobają się ludziom, którzy nas jeszcze nie znają,

Pomóż wydać płytę ”„Czerwone Usta”! Szczegóły dotyczące projektu znajdziesz TUTAJ!

O autorze:

Gośka Sawa
Gośka Sawa
Studiuję dziennikarstwo. Można powiedzieć, że z muzyką jestem związana od zawsze, bo urodziłam się ,,Trzynastego'', o którym kiedyś śpiewała Katarzyna Sobczyk. Uwielbiam odwiedzać Kraków. Poza muzyką, interesuję się też polityką i fotografią.